Takács Viktória illusztrációi |
A kasban nagy volt a nyüzsgés. Méhek jöttek-mentek, hoztak-vittek, legyezgettek, és közben folyton kérdezősködtek.
– Mama, hova tegyük a friss nektárt?
– A jobb kettes sejtbe, kicsikém.
– Anya, meddig kell még legyezgetnem?
– Mindjárt jó lesz, kedveském.
– Mamuska, nem láttad a csíkos harisnyámat?
– A bal felső fiókban van, édesem.
Zümelda királynő fáradtan ült a trónszéken és masszírozta a halántékát, mert a feje már harmadik napja hasogatott. Csüggedten válaszolgatott, irányított, intézkedett, kézben tartott, biztosított és vigasztalt – közben a potrohát tapogatta hitetlenkedve. – Vajon mikor nőtt ekkorára?
A telefon fontoskodóan csörgött, de Zümelda királynő unottan szólt bele. A szomszéd kasból óránként telefonált az anyósa, aki megállíthatatlanul csacsogott apró-cseprő intézni valókról, ismeretlen ismerősök ügyes bajos dolgairól.
Zümelda bánatosan bólogatott, közben mutogatott és hangtalanul tátogott, így irányította zsibongó családját.
Este, amikor végre minden méh álomba zümmögte magát, és elcsendesedett a kaptár, Zümelda tágra nyílt szemmel bámult a sötétségbe.
– Nem lesz ez így jó – gondolta.
Másnap hosszú percekig nem ismerte fel a fáradt arcot, aki a tükörből pislogott rá álmosan.
– Hova lett a mindig kíváncsi, álmodozó, lendületes kis Zümelda, aki egykor volt?
Aztán elkezdődött az újabb nap:
– Mama, kirepülhetünk már? – hangzott az első kiáltás.
– Anya, nekem nem maradt reggeli, megint befalták a nagyok! – jött a következő.
– Drágám, ugye tudod, hogy ma jönnek a szállítók? – zümmögte a király.
– Annyira unom – suttogta Zümelda.
Amikor megcsörrent a telefon, a királynő felkiáltott:
– Elég volt! Szabadságra megyek!
– Én is mehetek, Mama? – kérdezte a legkisebb méhecske, anyja nagy potrohába csimpaszkodva.
– Nem jöhetsz kicsikém. Majd gondoskodnak rólad a testvéreid és király apád. Én most pihenek egy kicsit. Muszáj. Nézzétek, őszül a halántékom, táskák vannak a szemem alatt és petyhüdt lett a karomon a bőr – sorolta fáradtan, azzal a bőröndjébe dobált néhány holmit és kirepült a kaptárból. A nap, amit oly régen látott, egészen elvakította. Egy pillanatig bizonytalanul verdesett a szárnyával, de amikor visszanézve megpillantotta a hitetlenkedő szempárokat, nagy levegőt vett, integetett és elindult.
– Vigyázz magadra! – kiáltották utána a méhek.
Ahogy távolodott a kaptártól, egyre jobban érezte magát.
– Igen, nekem is jár egy kis szabadság – mondta magának hangosan és elmosolyodott.
A repüléstől elszokott szárnyai hamar sajogni kezdtek. – Ez lehetetlen. Hiszen mindig a leggyorsabb méhek közé tartoztam. Tényleg ennyire puhány lettem? – gondolta.
Már majdnem elszomorodott, amikor csodás dombok tárultak elé. Aranyló földek, kéken csillogó tavak hívogatták. Egy sárga napraforgó tányérján pihent meg először. Nahát, hogy kifulladt! Hosszú percekig pihegett és bámulta a tájat. Aznap nem is ment tovább, csak a hátára feküdt és nézte a végtelen kék eget.
– Bárányfelhők – mondta.
Lassan lement a nap és az éjszaka hangjai álomba ringatták.
– Harangszó és tücsökciripelés – suttogta, mielőtt elaludt.
Másnap friss aranyvessző nektárt reggelizett és nekivágott újra. Magasra emelkedett, hogy belássa a mesebeli tájat, de a szárnyai megint túl gyorsan elfáradtak. Ekkor megpillantott egy hatalmas autót, ami vidám dallamot zümmögve közeledett, mint egy kedves, lomha állat. Zümelda gyenge szárnyai a fagyis kocsi tetejéig még éppen elrepítették, ott aztán remegve megpihent. Forróság volt, de a kaptárban ehhez már hozzászokott. Elhelyezkedett a zenélő doboz tetején és szemlélődött. Az autó döcögött, zümmögött, néha megállt, és vidám gyerekek futottak köré. Zümelda ámulva figyelte, hogy a kocsi belsejéből hűvös levegő árad ki, és csábító színes gombócok kerülnek a tölcsérekbe.
Amikor egy különös, zsibongó társaság vette körbe az autót, a királynő egy virágokkal díszített szalmakalapra röppent, és egy alkalmas pillanatban megkóstolta a hűvös fagyit.
– Hmmm, de hát ez.... ez jobb, mint a méz! – ámuldozott és visszaröppent a virágos kalapra, ami nagyon kényelmesnek bizonyult.
Míg a tölcsérek kiürültek, a kalapos társaság lassan ballagott a forróságban. Zümelda végre királynőhöz méltóan utazott. Díszpáholyból gyönyörködött a tájban, hallgatta az emberek nevetését. Megcsodálta a bocifejű borzas teheneket, a végtelen kukorica földeket, a sorba rendezett díszes házakat. Gyönyörködött a fehérre meszelt, tágas templomokban, hallgatta a madarakat, a kutyaugatást, a patak csobogását, és a csodálatos történeteket, amiket a kalapos társaság mesélt. Az andalító utazás közben lassan elfeledkezett a hétköznapokról, a múló időről és minden bajáról.
– Mintha egy képeskönyvbe csöppentem volna – suhant át Zümelda királynő fején, aztán elszenderedett a kalapot díszítő virágok között.
Holdvilágos éjszakára ébredt. A kalap a csillagpázsiton hevert, körülötte tücskök ciripeltek, a házban emberek szuszogtak. Zümelda királynőnek eszébe jutott az otthona, ahol most zsibongó családja is csendben alszik.
– Holnap hazamegyek, gondolta és a szívét elöntötte a szeretet.
Szerkesztette: Németh Eszter
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése